Gelin Çiçeğinin Tarihi

“ Hiç gelin buketinin nasıl ortaya çıktığını merak ettiniz mi? Gelin birlikte mis kokulu bir yolculuğa çıkalım! İşte gelin çiçeğinin kısa ama eğlenceli tarihi. „

Baş Döndüren(!) Kokular
Düğün gününüz için seçtiğiniz çiçeklerin kökeni çok farklı kültürel ve tarihi geleneklere dayanıyor. Rivayet o ki, 16.yüzyıl İngiltere’sinde insanlar senelik banyolarını Mayıs ayında yapıyor, Haziran’da da evleniyorlarmış. Vücutlarından çıkan kokuyu bastırmak amacıyla gelinler ellerinde taze çiçek buketleri taşıyorlarmış. İşte senede bir defa yapılan banyolardan mütevellit kötü kokuyu gizlemek gelin çiçeğinin ortaya çıkışına işaret ediyor.

Öte yandan İsveç ve Danimarkalı gelinler, kıyafetlerinin içine sarımsak, Frenk soğanı ve biberiye gibi güçlü kokusu olan bitkilerden keseler dikip ve bunun iyi şans getireceğine inanırlarmış. Elbette günümüz gelinlerinden de iyi şans getireceği vaadine rağmen düğün boyunca sarımsak kokmalarını istemek haksızlık olur. Yine de düğün boyu hoş koku sizi takip etsin istiyorsanız içi lavanta dolu keseleri tercih edebilirsiniz.

gelin_buketi1

Düğününüz Ne Renk?
Her düğünün kendine özgü bir teması ve ruhu vardır. Gelin el buketi için seçeceğiniz çiçekler düğün mekanınızda kullandıklarınızla bir uyum içinde olursa seçtiğiniz temada bütünlüğü yakalamanız daha kolay olacaktır. Klasik gelin buketleri yerine kendi özel potpurinizi yaratabilir; gerekirse çiçekleri tek tek kendiniz seçebilirsiniz. Tercihinizi içinde biraz yeşil olan doğal çiçeklerden yana kullanabilirsiniz. Aynı renk tonunda kalmaya özen gösterin ve seçtiğiniz renklerin neyi temsil ettiğini mutlaka öğrenin.

Örneğin Yunan- Ortodoks düğünlerinde gelin ve damat için portakal çiçeklerinden geleneksel taçlar yapılırmış. Bu çiçekler beyaz rengi ve narinliği ile saflığı ve temizliği sembolize eder ve hoş bir koku yayarlarmış.

%10
Runkli Adams
Düğün.com çiftlerine özel tüm ürünlerde %10 indirim!
4 1 FIRSATI YAKALA
Çiçeklerin Dili
Çeşitli kaynaklara göre çiçeklerin dili ilk kez 17. yüzyılda İstanbul’da oluşturulmaya başlanmış. Taşıdıkları anlamlara ilişkin Fransa’ya da sıçrayan merak, kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir çiçek dili oluşmasına yol açmış.

Örneğin Viktorya döneminde çiçeklerin anlamları ile büyülenen insanlar gerçek aşkı temsil eden gülleri gelin çiçeklerinin vazgeçilmezi haline getirmiş. Eski Yunan gelinleri ise eşlerine olan sonsuz aşklarını sembolize etmesi için gelin çiçeği olarak genellikle sarmaşık taşırlarmış.

Siz siz olun gelin buketinizde umutsuz bir aşkı sembolize eden sarı laleleri, alınganlığı çağrıştıran mimozaları tercih etmeyin. Bağlılığı sembolize eden hanımeli ve mavi menekşeyi, eşinize “seni seviyorum” demenin en doğal yolu ıhlamuru ve onu çok seksi bulduğunuzu anlatan yasemini bir kenara yazın.

Afrodizyak Etkisi
Çiçekler gerek koku alma duyumuza gerekse görme duyumuza hitap ederek bizi etkisi altına alır. Bu etkiler kültürel ve tarihi farklılıklarla karşımıza çıkar. Rivayete göre Tudor İngilteresi’nde gelinler gülsuyuna batırılmış kadife çiçekleri el buketi olarak taşır ve daha sonra da afrodizyak etkisi yarattıklarını düşünerek bunları yerlermiş.

Ayrıca Orta Doğu’da gelin buketine acı bir bitki olan tarhun katılır, evliliklerin tatlı zamanlar kadar acı olanlarda da sürmesi için bir etki yarattığı düşünülürmüş.

Yine Büyük Britanya’nın Viktorya döneminde başlayan bir adet bugün şekil değiştirerek varlığını sürdürmekte. Gelin, kutlama alanını terk ederken en yakın arkadaşına onu kötü ruhlardan korumak için buketini emanet edermiş. Şimdi rastgele havaya atılan buket bekar arkadaşlar arasında evliliğe en yakın olanı belirliyor.

Mevsimine Göre En Formda Çiçekler
Lale: Ocak- Mart

Dağ Lalesi: Şubat- Mayıs

Yalancı Yasemin: Mayıs- Temmuz

Ortanca: Nisan- Mayıs

Gül, Frezya: Nisan- Haziran

Papatya: Ağustos- Kasım

Karanfil ve Gül: Kasım- Şubat

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*