Evlenme İzin Belgesi

“ Evlenme izin belgesi ya da resmi adı ile evlenme ehliyeti için birtakım şartlar vardır. Bu şartlara sahip olduğunuzda evlenmeniz için resmi olarak izin verilir. Merak ediyorsan hemen açıklıyorum. „

1.Evlenme izin belgesi nedir?
Evlenme ehliyet belgesi: Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakıncası bulunmadığını gösteren belgedir.

2.Evlenme izin belgesi nereden alınır?
Evlilik izin belgesi evlenecek kişilerin nüfus müdürlüklerinden alınır. Yani bağlı bulunduğun ilçenin nüfus müdürlüğüne nüfus cüzdanınla başvurduğunda evlenme izin belgeni alabilirsin.

3.Evlenme izin belgesinde ne yazar ve ne işe yarar?
Dosyanın incelenmesi sonucunda evlenmelerine engel bir hallerinin bulunmadığı ve belgelerinin de tam olduğu tespit edilen çiftlere istedikleri takdirde, beyannamenin izin belgesi bölümü onaylanarak verilir.

Böyle bir belgeyi alan çiftler, yurt içinde ve yurt dışında evlendirmeye yetkili makam huzurunda, ayrıca bir dosya düzenlenmesine lüzum kalmaksızın evlenebilirler.

4. Evlenme izin belgesi kaç ay geçerlidir?
Evlenme izin belgesi geçerlilik süresi belge verildiği tarihten itibaren 6 ay süre ile geçerli olup, bu husus belgede de gösterilir. Bu belgeye dayanarak evlenme yapan; evlenmeyi, belgeyi veren evlendirme memurluğuna 15 gün içinde bildirmekle görevlidir.

Yukarıda yazılı tüm bilgiler T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü sayfasından alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*